dr n. farm. Dominika Hapka-Żmich

• Założyciel Centrum Edukacyjnego Maturita
  • Wykładowca chemii w Centrum Edukacyjnym Maturita w Poznaniu i Bydgoszczy

Witajcie serdecznie!

Od 17 lat tłumaczę chemię. Studentom, maturzystom, licealistom. Pracowitym, leniwym, systematycznie, dorywczo, gdy nóż na gardle, gdy nauczyciel się uwziął ;) Wiem, wiem, chemia jest trudna. Ale tylko na pierwszej lekcji, uwierzcie! Celowo napisałam, że tłumaczę, ponieważ chemię trzeba zrozumieć. Moje lekcje nastawione są  na zrozumienie chemii, a nie wkuwanie na pamięć. Jeśli zrozumiesz podstawy, potem już jak w domino - jedno wynika z drugiego.

Wiecie, co najbardziej lubię, jako nauczyciel? Ten błysk zrozumienia w Waszych oczach i jednocześnie niedowierzania, że to takie proste... Wasze telefony z podziękowaniami... Waszą radość z sukcesu, w którego osiągnięciu pomogłam. Tak, nauczanie jest moją pasją! Jeśli coś można w ogóle zrozumieć, można to też zrozumiale wyłożyć ;) Zajęcia prowadzę bezstresowo, ale także wymagam.
Opinie o moich zajęciach znajdziecie TUTAJ.

Nie sztuką jest posiadać wiedzę. Sztuką jest nie tylko umieć ją przekazać, ale umieć przekazać w taki sposób, aby dzisiejsza młodzież, otoczona i przytłoczona "gotowymi rozwiązaniami", potrafiła i chciała zrozumieć. A potem umiała zastosować tę wiedzę
w praktyce na maturze. Wszystko można wytłumaczyć na wiele sposobów. A dobry nauczyciel wie, który z nich jest najlepszy i który z nich niezawodnie i zawsze się sprawdza. Wie to wszystko dzięki wieloletniemu doświadczeniu w nauczaniu nie tylko w szkole, ale także na zajęciach dodatkowych, gdzie zrozumienie materiału jest podstawą.

Mnie samej wiele lat zajęło opracowanie własnych schematów i metod nauczania, sposobów tłumaczenia każdego działu i każdego zagadnienia. Teraz wiem, jakich użyć porównań i przykładów, jak pokierować tokiem myślenia ucznia, jakie dać zadania - aby określone zagadnienie jak najszybciej stało się jasne
i pozostało w głowie na długo.

Największym problemem dzisiejszej edukacji jest fakt, że młodzież nie potrafi uczyć się samodzielnie. Centrum Edukacyjne Maturita zostało utworzone przeze mnie – rodzica i nauczyciela w jednej osobie - na podstawie wieloletnich doświadczeń
i w odpowiedzi na realną potrzebę placówki, której celem jest nauczanie przez zrozumienie oraz nacisk na dodatkową pracę własną ucznia.

Co robię w czasie wolnym? Każdą chwilę spędzam z moim wspaniałym mężem Michałem i ukochaną córunią Marysią. Tych wolnych chwil jest niestety ostatnio niewiele, tym bardziej są one dla mnie cenne.

Zapraszam Was serdecznie do przygody z chemią :)